Recenze: Fangirl - dívka žijící ve světě Simona Snowa

13. října 2015 v 19:13 | May |  Knihomolství
Autorka: Rainbow Rowellová

Vydáno roku: 2013 (ČR 2015)

Počet stran: 456

Překlad: Jana Kunová

Nakladatelství: St. Martin's Press v NY

Edice: Yoli; Euromedia Group, k.s.

Kniha Fangirl se pro mě stala klíčem k bráně tvorby Rainbow Rowellové. I přes to, že před touto novelou vydala již dvě díla; jedním z nich je Eleanor a Park (připisuji na seznam knih, které je potřeba přečíst.), jsem o této autorce jakživ neslyšela.
Pro jednou mohu poděkovat facebooku, kterému jsem vděčná za uživatelky, jenž o této knize v "nerd knihomolských" skupinách psaly. A co mě donutilo si knihu okamžitě koupit?
Její název.
Jinak řečeno, podle názvu jsem okamžitě pochopila, že Fangirl je kniha, která mi padne přímo do ruky, celé mé tělo bude vtáhnuto do děje se všemi detaily a její čtení mi bude více než velmi příjemné. A měla jsem pravdu?
Jo!

Obsah: Ačkoli jsou až na fyzickou podobu každá úplně jiná, Cath odjakživa sdílela se svým dvojčetem Wren všechno: oblečení, trápení s rodiči i vášeň pro knížky o mladém kouzelníkovi Simonu Snowovi. Jenomže teď obě nastupují na vysokou školu a Wren poprvé nechala Cath na holičkách - nechce s ní bydlet na koleji.
Potíž je v tom, že Cath na rozdíl od sestry není právě společensky zdatná. Jejím přirozeným prostředím je internet, kde se nemusí nikomu dívat z očí do očí a kde tisíce fanoušků nadšeně čtou její povídky ze světa Simona Snowa. A to je svět na hony vzdálený bludišti školních budov, v němž číhají nástrahy v podobě všech možných fobií, děsivých spolubydlících s neodbytnými kamarády a profesorek tvůrčího psaní, které o fanfikcích nechtějí ani slyšet.
Co ale Cath zbývá než zachovat klid a nedat se?

Celý děj se točí kolem hlavní postavy Cath, s níž její dvojče Wren odmítne sdílet pokoj na koleji, toulat se jejím nezajímavým a nudným životem bez oslav, chlapců a divokého popíjení. ("Máme společnej pokoj osmnáct let," namítla Wren. Seděla na horním konci Cathiny postele a ve tváři měla ten příšerně otravný výraz "jsem víc dospělá než ty".) Dvě dívky, dvě duše, dvojčata. Kniha popisuje jejich začátky na koleji, kdy se do popředí dostává ta samotářská, nespolečenská, usmoušilá, zasvetrovaná a chlapců neznající polovička - Cath.
Právě v ní se sama vidím a věřím, že nejsem sama. (Možná právě o to autorce šlo - ztotožnit se s hlavní postavou.) Která čtenářka žije ve fantaziích, fanfikcích, netuší o sexuálním životě (to berte s rezervou) a chodí zahalena v pletených kardiganech?
Pomalu každá. Ano, stejně i já.
Proto mi je kniha nesmírně sympatická. Nejenže je čtivá, s příjemným stylem psaní i samotných písmen, ale sama jsem v ní našla předobraz své osoby. A to je neskutečné plus.

Tuto knihu mohu s čistým svědomím doporučit všem mladým čtenářkám, co se chtějí zasmát a zároveň zazoufat. Catthin příběh je velice emocionální, napínavý, plný zvratů - co se chlapců a rodinného života týče - a upřímně, každá sní o nalezení toho pravého.
Povede se tento úděl najít i hlavní herdince knihy Fangirl?
Jen se začtěte, věřím, že jediný z vás nebude litovat!

Podle Simpsonovy tabulky od 1 do 10 dávám této knize

9 bodů!May
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 zaseknutaklavesnice zaseknutaklavesnice | Web | 16. listopadu 2015 v 17:55 | Reagovat

Ještě nevím, zda se do Fangirl pustím, Eleonor&Park jsem četla, ale ta fotka je naprosto skvělá! Moc hezky sladěný.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama